about-image

Ardıl Çeviri

Ardıl çeviri gramer bilgisinden çok daha fazlasını gerektiren bir etkinliktir.

Ardıl Tercüman Kimdir?

Ardıl tercümenin mümkün olması için belli bir düzeyde dil bilgisine sahip olmak gereklidir ama bu yeter koşul değildir. Bu nedenle dil bilen herkesin sözlü çeviri yapabileceği tümüyle yanlış ve hatta sakıncalı bir yaklaşımdır. Ardıl çeviri sözcüklerin bir dilden diğerine aktarılmasından çok daha ileri bir etkinliktir. Yazılı çeviride yazar, çevirmen ve yazılı metnin okuyucusu ayrı ayrı çalışırlar. Oysa ki sözlü çeviride bu üç safha hemen hemen aynı anda ve aynı mekanda olur. Konuşmacı, dilmaç ve dinleyici arasında doğrudan bir iletişim söz konusudur. Çevirmen bir dilde söylenilmiş olan sözlü bir metni anlayıp anında onu bir başka dilde anlaşılır bir biçimde aktarmayı mümkün kılan ender bir yetenektir.

Ardıl Çeviri Nerelerde Yapılır?

Ardıl çeviri türünde konuşmacı konuşmasını bitirdikten ya da konuşmasına ara verdikten sonra (bu bir iki cümle yada bir çok cümleden oluşabilir) çevirmen söylenilenleri özel yöntemlerle tuttuğu notlardan da yararlanarak çevirir. Bu çeviri türü küçük konferanslarda, toplantılarda olduğu kadar resim olmayan ortamlarda da uygulanır. Ardıl çevirinin aşamaları, işitme, çözümleme ve hedef dilde yeniden ifade etme şeklindedir.

Ardıl çeviri bellek ve tutulan notlar yardımıyla yapılan bir çeviri türüdür. Bu çeviri türünde tercümanın konuşmacılarla aynı mekanda bulunması ona çok zorunlu olduğu zaman konuşmacıya bazı şeyleri tekrar ettirme ve konuşma temposunu ayarlamak gibi bazı olanaklar vermesi diğer çeviri türlerinde görülmeyen avantajlardır.

Ardıl Tercüme Konusunda Daima Yanınızdayız

Tüm iş anlaşmalarınız, ticari iş görüşmeleriniz, uluslararası toplantılarınız, kokteyller, iş yemekleri, basın toplantıları, canlı yayınlar ve benzeri etkinliklerde profesyonel tercümanlarımızla yanınızdayız.

Yabancı misafir ağırlama, yurtdışı ziyaretlerinizde refakat etme gibi konularda Ankara Çeviri‘ye güvenebilirsiniz.

Ankara Çeviri olarak, gerek ardıl gerekse simultane çeviri gereksinimlerinizde sözlü çeviri alanında uzman kadromuzla yanındayız.

Ardıl tercüme konusunda bizimle görüşmeden kararınızı vermeyin.