about-image

Google Sesli Çeviri Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Dünyanın en popüler arama motoru olan ve Google Translate ile online metin ve web sitesi çevirisi yapabilen Google, çeviri hizmetini daha da ileriye taşımayı hedefliyor. Times Online’ın haberine göre Google, mobil telefonlarda online ses çevirisi yapabilecek bir yazılım üzerinde çalışıyor. Google, ses çeviri hizmeti ile, farlı dilleri konuşan insanların eşanlı olarak etkili iletişim kurabilmelerini hedefliyor.

Google’ın 2010 başında, ABD’de satışa sunduğu Nexus One markalı cep telefonunda ses tanıma yeteneği bulunuyordu. Google’ın geliştirdiği sesli komut teknolojisi, Nexus One telefonda şimdilik sadece İngilizceyi destekliyor. Telefonun yazı girişi yapılabilecek her alanında (navigasyondan internet tarayıcısına, telefon rehberinden mesaj bölümüne ve hatta Facebook ve Google Maps uygulamalarına kadar) sesli komut teknolojisi mevcut. Yani, klavye kullanmadan, doğrudan konuşarak SMS veya e-posta göndermeniz mümkün.

Google, üzerinde çalıştığı ses çeviri sistemi ise; ses tanıma sistemi ile otomatik çeviri teknolojisini bütünleştirilmiş hali. Bu sayede farklı dilleri konuşan insanların rahat iletişim kurmalarını amaçlıyor.

Google çeviri servisi başkanı Franz Och, online ses çevirisinin mümkün olduğuna inandıklarını, bu teknolojinin yakın gelecekte kullanımının mümkün olabileceğini belirtiyor.

Yüksek doğrulukta makine çevirisi ve ses tanıma kombinasyonu üzerinde çalışmalarına devam ettiklerini ve son yıllarda bu konuda büyük ilerlemeler yaşandığını belirten Och, iletişimde en büyük engel olan dil farklılıklarının önüne birkaç yıl sonra geçilebileceğini belirtiyor.